Kvaliteetne perega veedetud aeg on hindamatu. Ühistegevused loovad tugeva sideme, mis aitab meil kasvada, areneda ja saada ka üksteisest paremini aru.

Mis aga võiks olla tegevus, mis võiks huvi pakkuda tervele perele? Üheks variandiks on klotsid.
Selle variandi teeb eriti toredaks asjaolu, et koos värvilisi klotse ladudes areneb peale peresuhete veel ka kõigi osavõtjate loovus ning kujutlusvõime. Järgnevas postituses annangi mõned ideed, kuidas klotsidega pere seltsis lõbusalt aega veeta.

Perekondlikud ehitamisvõistlused/väljakutsed

Kindlasti on päris huvitav panna teineteist proovile ehitusvõistluses. Soovitan ehitusteemad hoida küllaltki abstraktsed et üksteise loovus tõeliselt proovile panna, samas miks ka mitte valida mõni väga spetsiifiline teema.
Nüüd tekib aga küsimus, mis teemal võiks üldse ehitada?
Esimene variant on muidugi ise midagi välja mõelda kuid kui üldse vaimu peale ei tule, pakun välja järgnevad variandid.

  • Inktober-i teemad. Inktober on oktoobrikuu joonistusväljakutse kus iga päeva kohta on ette antud üks teema, mille põhjal tindiga joonistada tuleb. Kuid neid samu teemasid võib ka väga vabalt ehitamiseks kasutada. Kuna mitmed seal olevad teemad on küllaltki abstraktsed ja omavad mõnikord mitut tähendust paneb see ehitajate loovuse eriti proovile. https://inktober.com/rules 
  • Creo võimaldab genereerida erinevate omadustega loomi, ehitisi jne.
    Androidi app
    iOS-i app 
  • Väga huvitavaid teemasid genereerib ka järgnev Minecrafti ehitusteema generaator. https://perchance.org/mcbuildprompt 
  • ChatGPT on samuti väga hea variant ideede genereerimiseks. Selle juures on eriti hea et sa saad küsimusi esitada ka eesti keeles ning väga täpselt defineerida, milliseid tulemusi sa tahad saada.

Soovitan siinkohal ka vanematel ehitusväljakutsetest osa võtta ja mitte jääda lihtsalt kohtuniku rolli, nii on kõigil lõbusam.

Komplektide koos ehitamine.

Kuidas üldse koos komplekte kokku panna, kui juhiseid on ainult üks? Üks variant oleks muidugi igaühele eraldi komplekt kätte anda, kuid kas seda, kui igaüks oma nurgas istub, saab ikka pereürituseks nimetada? Pigem soovitaksin anda igale pereliikmele ehitusprotsessis oma rollid. Rollideks võib olla näiteks:

  • Ehitaja – ehitaja ülesanne on juhist lugeda ning klotsid õigesse kohta paika panna.
  • Sorteerija – sorteerija ülesandeks on sorteerida klotsid: tüübi, värvi ja suuruse järgi.
  • Klotsi otsija – klotsi otsija ülesanne on ehitajale antud sammu jaoks vajalike klotside otsimine. Eriti osav otsija võib ka ehitajast sammu või 2 ees olla. Pannes iga sammu jaoks vajaminevad klotsid eraldi.

Olenevalt pereliikmete arvust võib sama rolliga olla ka mitu inimest. Et iga pereliige saaks kogu protsessis osaleda soovitan rolle ka juhiste lehe või paari pööramisel vahetada. Kindlasti ei pea olema rollide ülesanded kivisse raiutud, ehitaja võib ka aidata klotse otsida või klotsi otsija klotse sorteerida jne. 

Stop-motion animatsioon

Stop-motion animatsioon on animeerimise viis, kus vähehaaval liigutatakse füüsilisi objekte (näiteks nukke) ning iga liigutuse järel pildistatakse video järgmine kaader. Üheks stop-motion animatsiooni näiteks on “Wallace ja Gromit”. Animatsiooni loomiseks ei ole sul vaja muud kui nutitelefoni ja moodust, kuidas seda õige nurga all paigal hoida. Telefoni hoidmiseks sobib väga hästi pisike statiiv, aga tegelikult saab osav ehitaja ka midagi klotsidest ise ehitada. Viimane võimaldab isetehtud “statiivile” ka rattad alla panna, et saaks kaadrite vahel ka kaamera liikuma panna.

Kuigi animatsiooni salvestamiseks saab teha lihtsalt fotod ja need hiljem videotöötlustarkvaras kokku panna, soovitan selleks kasutada pigem stop-motion animatsiooni tarkvara või APP-i kuna need teevad kogu protsessi kordades mugavamaks. Üks selline variant on Stop Motion Studio, mis toetab nii iOSi kui Androidi. Siin on kiire juhis, kuidas seda kasutada:

  1. Rakenduse esilehelt vali “New Movie” (Nr. 1 pildil).
  2. Kui soovid võid ära muuta ka kaadrisageduse, selleks vajuta seadete nupule (Nr. 3 pildil) ja esimeses menüüs saabki juba kaadrisagedust valida. Kõrgema numbri korral tuleb animatsioon sujuvam, samas kui madalam number võimaldab vähema vaevaga pikem animatsioon saada. Enamik professionaalseid animatsioone mängivad 12 kaadrit sekundis.
  3. Vajuta kaamera nupule (Nr. 4 pildil) et liikuda salvestamise režiimi
  4. Vajuta punasele salvestusnupule, et talletada oma esimene kaader
  5. Enne järgmise kaadri salvestamist soovitan eelmise kaadri pisut nähtavaks muuta, kasutades selleks vasakul olevat liugurit (Nr. 5 pildil)
  6. Kui animatsioon on valmis, mine tagasi esilehele ja vali oma projekti kolme punkti menüüst (Nr. 2 pildil) “save as” ja seejärel “export movie” või “Animated gif”

On sul ka endal mõni klotsidega seonduv lemmiktegevus või pere traditsioon? Jaga julgelt  oma ideid ja kogemusi kommentaarides – meil ja kindlasti ka teistel lugejatel oleks väga põnev nende kohta lugeda. Soovin sulle meeldejäävaid perehetki ja loovat ehitamist!

Autor:
Kristjan

Lisa kommentaar